Bulut bilişimin yükselişi hız kazanacak !

Veri merkezleri, bulut bilişimle birlikte merkezileşecek. 2025 yılına gelindiğinde, dünya çapındaki şirketlerin büyük çoğunluğunun kendi kurduğu sistem odalarını kapatarak, çok daha verimli olan bulut bilişim çözümlerine geçmesi bekleniyor. Buna karşılık, sistem odaları tümüyle etkisini yitirmeyip, veri merkezleri ile şirketler arasında bağlantı kuran daha küçük ölçekli bir platform olarak varlığını koruyacak.

Radore’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol, “Bulut bilişim hizmetlerine olan ilgi hem dünya çapında hem de ülkemizde hızla artıyor. Örneğin, bugün Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 71’i bulut üzerinden herhangi bir çözüm kiralamaya sıcak bakıyor. Bu oran 2014 yılında ise yüzde 30’lardaydı” dedi.

 

2025 yılında işletmelerin her beş uygulamadan dördünü bulut üzerinden kullanılmasını beklediklerini aktaran Akyol, bu değişimle bilişim hizmeti sunan veri merkezlerinin öneminin de artacağını belirtti. Bu arada, yapay zekâ çözümlerinin veri merkezlerinde gelecek yıllarda daha fazla kullanılmaya başlanacağına değinen Akyol, bir sonraki adımda ise veri merkezlerinin kendi teknolojilerini geliştirerek daha hızlı hizmet sunacakları bilgisini verdi.

Veri merkezi iklimlendirme yönetiminde, ağ yönetiminde, kabin içindeki arızalarda ve felaket kurtarma sistemlerinin devreye girmesinde yapay zekânın çok daha aktif olarak kullanılması bekleniyor.